Svetsko fudbalsko prvenstvo završeno: Srbija ipak bila u finalu u Kataru

Vesna Milić  Radosavljević

Uprkos velikim očekivanjima naša fudbalska reprezentacija predvođena Draganom Stojkovićem Piksijem, ispala je još u grupnom delu takmičenja, bez ijedne pobede.

Ipak, za razliku od prethodnog mundijala u Moskvi kada je bilo jedne pobede ali svega dva pogotka, ipak su obradovali naciju sa pet postignutih golova. Zatresli su mreže Kameruna (tri puta) i Švajcarske (dva puta).

U prvom poluvremenu utakmice sa poslednjim grupnim protivnikom Švajcarskom bilo je čak i nade da ćemo ipak stići do osmine finala posle izjednačenja i vođstva od 2:1, ukoliko se utakmica Brazil-Kamerun završi povoljno po nas. Ipak, stvari su se odigrale drugačije i naši fudbaleri su ovde završili takmičenje zauzevši 29. mesto.

Iako razočarana, srpska javnost je bila podeljena u komentarima, pa se ipak mnoge nade polažu u Piksijevu ekipu na nastupajućem Evropskom prvenstvu 2024. godine.

Opšti utisak je da i pored neuspeha na Svetskom prvenstvu, reprezentacija Srbije ima ogroman potencijal i da je preovlađujuće mišljenje da Stojković treba da nastavi da vodi ekipu. Kao glavne nedostatke srpske ekipe pojedini su isticali taktičke propuste stručnog štaba, potom nedostatak bekova, nedovoljnu fizičku spremu igrača (svaka utakmica izgubljena u drugom poluvremenu) kao i manjak timske kompaktnosti.

Međutim, kako je to i sam Stojković rekao, iako fizički nedovoljno spremna ekipa zbog povreda Mitrovića i Vlahovića, odlučio je da šansu ipak pruži igračima koji su na najbolji način izneli kvalifikacije. Takođe, mnoge medijske spekulacije pratile su učešće naše reprezentacije na mundijalu, što je moglo dodatno da utiče na raspoloženje u reprezentaciji.

“Treba verovati stučnom štabu, treba verovati igračima, i posle svega potrebno je da narod Srbije, kao što je verovao u trenucima pre prvenstva, veruje i nakon nepostignutog rezultata još više. Da se svi ujedinimo, pružimo poverenje i da zajednički gradimo kult reprezentacije u fudbalu”, smatra jedan ljubitelj fudbala.

Ipak, jedno takmičenje u Kataru ostalo je u senci najvećeg i najpopularnijeg svetskog prvenstva, a održano je od 29. novembra do 2. decembra.

U Kataru su snage odmerili i navijači reprezentacija koje su se borile za zlato na Svetskom prvenstvu, stariji od 18 godina. Ove godine se po prvi put odigrao Kup navijača svih zemalja sa mundijala, i to u malom fudbalu.

Za utehu vatrenim navijačima iz Srbije koji su skandirali i psovali iz sopstvenoih kauča ili fotelja, srpski fanovi koji su otišli u Katar sa reprezentacijom nisu omanuli. Stigli su čak do finala Fun kupa i osvojili visoko drugo mesto.

Kako je izgledalo takmičenje navijača za srpsku ekipu

Na putu do srebra na Fun kupu navijači Srbije su prvu utakmicu odigrali protiv navijača Brazila 30. novembra, a ova utakmica je bila bez golova i završena je 0:0. Kamerun su dva dana kasnije pobedili rezultatom 2:0.

Urugvaj i Maroko su posle nerešenog rezultata tokom igre (1:1 i 0:0) dobili pogodivši mrežu više puta tokom šutiranja penala (3:5 i 3:5).

Tako su istog 2. decembra stigli do finala Fun kupa gde su odmerili snage sa navijačima Poljske. Ipak, Poljaci su ih u ovom meču pobedili ubedljivo, sa 4 gola razlike, te je rezultat bio 4:0.

Srpskim navijačima srebro uručile fudbalske legende

Ovakva igra na sporednom takmičenju fanova popela je navijače Srbije na visoko drugo mesto. Zato ovo može biti utešna nagrada za sve one koji su imali velika očekivanja od naše zvanične reprezentacije, nakon majstorski odigranih mečeva u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo Katar 2022.

Srebrna odličja srpskoj navijačkoj reprezentaciji udelili su velikani svetskog fudbala Kafu i Ronald de Bur. Za navijačku ekipu Srbije učešće na ovom takmičenju bilo je, kako su naveli, dragoceno iskustvo.

Navijačka reprezentacija Srbije osvojila je drugo mesto

“Druženje koje smo imali sa svim kulturama koje smo ovde upoznali i prilika da upoznamo nove ljude je bila izvanredna. Mislim da je Katar podigao lestvicu za sledeće Svetsko prvenstvo organizujući ovaj turnir. Bilo je zaista divno”, rekao je golman Srbije Bogdan Sokolović za qatar2022.

Organizatori se nadaju da će Kup navijača postati tradicija

Navijači su ključni za uspeh prvog FIFA Svetskog prvenstva na Bliskom istoku i u arapskom svetu, naveli su organizatori, koji su bili i domaćini prvog Kupa navijača. Veruju da je ovo takmičenje stvorilo uzbudljivu atmosferu ujedinjujući fanove iz celog sveta kroz njihovu zajedničku strast prema fudbalu.

“Ljubitelji fudbala koji predstavljaju sve 32 kvalifikovane nacije za Katar 2022. učestvovali su u Kupu navijača – održanom na marginama FIFA Svetskog prvenstva. Četvorodnevni turnir, održan na FIFA Fan Festival u Al Bidda Parku, organizovao je Vrhovni komitet za isporuku i nasleđe (SC) kao deo aktivnosti angažovanja navijača. Turnir pet na stranu je odrazio isti format kao i Katar 2022, sa timovima izvučenim u istih osam grupa. Svi učesnici su bili državljani svojih zemalja”, naveli su na zvaničnom sajtu qatar2022.

Nadaju se da će nasleđe turnira, koji se po prvi put održao u Kataru, videti igre navijača na svim velikim fudbalskim događajima u budućnosti.

Zvanično finale prvenstva ipak najjači utisak

Dvoboj fudbalskih titana Mbapea i Mesija obeležila je finalnu utakmicu Svetskog prvenstva u Kataru. “Kakva utakmica”, čuli su se komentari tokom meča, naročito posle penala Francuske i izjednačenja ubrzo nakon tog šuta, kada je umesto 2:0 rezultat prešao u 2:2.

Mesi izvodi prvi penal za Argentinu u finalu protiv Francuske

Nerešeno je bilo i posle 120 minuta igre jer su i reprezentacije Argentine i Francuske dale još po jedan gol, a pobeda je napokon došla posle izvođenja penala i više od dva sata igre. Preokreti, srčana borbenost i gotovo jednake šanse obe ekipe mogle su da se vide od drugog poluvremena, te je utakmica okarkterisana kao jedna od najboljih na svetskim prvenstvima.

Svetsko prvenstvo 2022. pamtićemo i po odlasku legende

Tokom mundijala je u Rimu preminuo čuveni srpski fudbaler i trener Siniša Mihajlović, koji se godinama borio sa leukemijom. Iako je srpska javnost očekivala da će mečevi nakon njegove smrti - za treće mesto ili finalni, početi minutom ćutanja u pomen fudbalske legende, ovo se nije dogodilo.

Iz FIFA su poručili da je čast Siniši Mihajloviću ukazana na utakmici legendi gde je održan minut ćutanja uz njegovu fotografiju na video bimu i da je zvanična odluka da to bude oproštaj od legendarnog srpskog fudbalera i trenera, pisao je Kurir.

Italijanski i svetski mediji pisali su o Mihaljloviću uz epitete poput legenda, bombarder, a počast su mu odali i navijači Partizana transparentom “Siniša, počivaj u miru” pred početak evroligaškog meča ovog kluba protiv košarkaša Efesa, kada je takođe bilo minuta ćutanja.